Expedice

Dobrodružství

Expedice

Když jsem dostala příležitost vylézt na nejvyšší horu Turecka Ararat, napadlo mě, zda to já, kancelářská krysa, zvládnu. Nakonec jsem se k této expedici vyhecovala, protože jsem chtěla zažít něco nového. A výsledek? Nejvíc mega bomba zážitek mého života, který se nedá popsat a musí se prostě zažít! Na začátku jsem se bála úplně všeho. Sebe a svých limitů, bezpečí v oblasti, zdraví všeobecně. Na Ararat je totiž zakázáno chodit bez místního akreditovaného průvodce a licencované cestovní kanceláře. Z mé osobní zkušenosti je nejdůležitější právě péče a starostlivost průvodce nebo CK se znalostmi místních poměrů a dlouholeté partnerství s lokálními poskytovateli služeb. V tomto případě se jedná o chlapíky, kteří vám s jejich koňmi tahají bágly do výškových táborů nebo místní kuchaři, hoteliéři a restauratéři ve výchozím městě Dogubayazit.

A přesně tohle vám chci nabídnout a zprostředkovat. Vydejte se s námi na Ararat, vylezte na Noemovu horu, zdolejte třeba tak jako já svou první pětitisícovku. My vám dodáme zázemí a bezpečí a na vás je fyzická stránka výstupu. Starat se o vás budou profesionálové ve své oblasti, kteří znají Ararat jako své boty. Pojeďte s námi a vytvořte si tak zážitek a vzpomínku, kterou vám už nikdo nikdy nevezme.

Expedice

Program zájezdu

Všechny transfery jsou zajištěny smluvní dopravou jen pro naši skupinu.

1. den: Van

Let přes Istanbul do města Van. Pozdě odpoledne transfer do hotelu, ubytování.

2. den: Výstup na Mt. Artos (3537 m)

Ráno pojedeme do Gevas. Odtud vystoupáme na vrchol z jihu. Hora Artos nabízí fantastický výhled na jezero Van, největší turecké jezero. Pokud jsou povětrnostní podmínky dobré, můžeme již odtud vidět Ararat. Transfer zpět do hotelu ve městě Van, přenocování.

Doba chůze: 7 hodin. +1 200 m/1 800 m

 

3. den: Kolem jezera Van do Dogubayazit

Ráno nejprve pojedeme do Gevasu, odtud podnikneme výlet lodí na ostrov Akdamar a navštívíme středověký arménský kostel. Poté jedeme kolem jezera k Dogubayazit. Celkem 5 hodin jízdy. Ubytování v hotelu.

4. den: Trek do základního tábora

Po snídani transfer do Cevirme, výchozího bodu naší expedice na Ararat. Po naložení zavazadel na koně se pohodlně vydáme na asi 5 hodinovou túru do základního tábora v nadmořské výšce 3200 m. Přenocování ve stanech. Doba chůze: 4–5 hodin, +1 100 m/-0 m

5. den: Druhý výškový tábor

Po dobré noci vystoupáme do druhého výškového tábora 4 200 m nad mořem. Ti, kteří ještě nebudou mít dost po zhruba čtyřhodinovém výstupu, mohou pokračovat o kousek dále směrem k vrcholu. Čeká nás brzká večeře, protože výstup na vrchol začíná cca ve 2 hodiny ráno, záleží na počasí.

Doba chůze: 4 hodiny, +1 000 m/0 m

6. den: Vrchol Araratu, 5 165 m

Kolem 2-3 hodiny ranní je čas vstát a nasnídat se. Strmé stoupání nás povede k vrcholu. Ledovec začíná ve výšce cca 4900 m nad mořem, zde je nutné pokračovat s mačkami. Po 5 až 6 hodinách námahy staneme na nejvyšším vrcholu Turecka, hoře Ararat. Za dobrého počasí a viditelnosti se pokocháme výhledy do sousedního Íránu a na Kavkaz, východní Anatolie nám bude ležet u nohou! Poté začíná sestup, nejprve do druhého výškového tábora (cca 3 hodiny). Po krátkém odpočinku, vydechnutí a občerstvení sbalíme stany a bágly a vydáme se na sestup do základního tábora. Doba chůze z vrcholu do základního tábora je asi 5-6 hodin. Přenocování v základním táboře. Doba chůze: 11-12 hodin, +1 050 m/-2 050 m

7. den: Sestup, Dogubayazit (rezervní den)

Před námi je ještě 3-4hodinový sestup, pak cca hodina transfer do Dogubayazit. Odpoledne je volné. Večeře a přenocování v hotelu.

Pokud použijeme tento den jako rezervní, sestoupáme z vrcholu až dolů do Cevirme a poté pojedeme do Dogubayazit do hotelu. Doba chůze 3-4 hodiny, + 0 m/-1 100 m

8. den: Cesta do Van, let domů

Brzy ráno odjezd na letiště ve městě Van, odlet domů.

Zajímavá příležitost: Ten, kdo nikdy nebyl na zájezdu v Istanbulu by měl určitě využít příležitost a prozkoumat toto město plné života!!!
Cena za noc ve dvoulůžkovém pokoji se snídaní a transferem na letiště se pohybuje okolo 75 EUR/noc/osoba

Důležité: Musí být předem objednáno!

 – Zážitek

Termín a cena expedice

VYPSANÉ SKUPINOVÉ TERMÍNY (ČESKY HOVOŘÍCÍ VEDOUCÍ ZÁJEZDU)

18.08.2024 – 25.08.2024

CENA: 23 490 Kč 

VYPSANÉ SKUPINOVÉ TERMÍNY (PRŮVODCE HOVOŘÍCÍ ANGLICKY NEBO NĚMECKY)

30.06.2024 – 07.07.2024 – OBSAZENO

14.07.2024 – 21.07.2024 – OBSAZENO
28.07.2024 – 04.08.2024 – OBSAZENO
11.08.2024 – 18.08.2024 – VOLNÁ MÍSTA
25.08.2024 – 01.09.2024 – OBSAZENO
08.09.2024 – 15.09.2024 – VOLNÁ MÍSTA

CENA: 21 490 Kč

CENA ZAHRNUJE:

 • Všechny pozemní transfery.
 • Ubytování v hotelech a stanech (standardně dvoulůžkový pokoj/stan, jednolůžkový pokoj/stan za poplatek).
 • Přeprava bagáže, kterou nechcete nést při denním treku až do 2. výškového tábora a zpět.
 • Plná penze během výstupu a v kempech.
 • Ubytování v hotelech střední kategorie se snídaní.
 • Večeře ve městě Van a Dogubayazit.
 • Poplatek za povolení ke vstupu na horu (počítáno s aktuální výší poplatku, může se lišit podle nařízení turecké vlády).
 • Místní, licencovaný, anglicky mluvící horský vůdce (v případě české skupiny český překladatel).

CENA NEZAHRNUJE:

 • Letenku (kterou vám ale rádi na přání zajistíme).
 • Jídla a nápoje pro osobní nutnou potřebu (prostě u nás máte snídaně a večeře v případě ubytování v hotelech, plnou penzi na Araratu, ale pokud jste jedlíci, tak si vezměte něco s sebou nebo vám určitě dáme příležitost cokoliv dokoupit).
 • Spropitné pro průvodce, pokud ho budete chtít odměnit.
 • Pojištění.

PŘIHLÁŠKY ZASÍLEJTE NEJPOZDĚJI 2 MĚSÍCE PŘED ZAČÁTKEM EXPEDICE.

Poplatek za jednolůžkový pokoj/stan je 3 240 Kč.

Minimální počet osob na skupinu je 8 a maximální počet osob ve skupině je 16.

Cestovní doklady: Ke vstupu do Turecka je třeba cestovní pas s minimální dobou platnosti 150 dnů od vstupu na turecké území.
Očkování: Pro vstup do Turecka není povinné žádné očkování.

Rádi bychom připomněli, že všechny aktivity na této cestě, i během horských výstupů, jsou na vaše vlastní riziko!

Nezávazná poptávka

Pole označená * jsou povinná

11 + 1 =